5 tipů, jak si vybrat auto z bazaru

Nová auta jsou sice luxusní a krásná, ale také drahá, a to nejen při koupi, ale také co se údržby týče. Lidé se proto nejčastěji spoléhají na nákup ojetých vozů, které jim mohou ještě roky sloužit. Jenže to sebou nese i svá rizika. Tato rizika nikdy nejspíš nelze odstranit úplně, ale existují způsoby, jak se jim co nejlépe vyhnout. Na co si tedy dát pozor při výběru ojetého auta a jaké jsou nejčastější chyby?

1. Vezměte si k ruce automechanika

Tenhle krok je velice důležitý, ale lidé na něj stále dost často zapomínají. Mnoho kupujících má pocit, že už jsou přeci zkušení, v autech se vyznají a případné závady dokážou odhalit. Na to se ale nelze spolehnout, a tak je lepší mít s sebou odborníka. Kromě toho, že se automechanik na auto důkladněji podívá, je to i určitý nátlak na prodejce, který přeci jen bude mít trochu větší respekt a případnou lež si dobře rozmyslí. Pokud navštívíte například některý pražský autobazar, na kupce s odbornou pomocí budou určitě zvyklí.

2. Najeté kilometry vám moc neřeknou, důležitý je stav

Stav najetých kilometrů se často uvádí jako jeden z nejdůležitějších údajů o vozidle. Jenže se bohužel často stává, že kilometry mohou být stočené a ve výsledku o stavu a kvalitě auta zas až tak moc nevypovídají. Proto se vždy soustřeďte hlavně na samotný stav auta, počet oprav, vyměněné součástky a podobně.

3. Projeďte se

Mít možnost si auto vyzkoušet by měla být samozřejmost. A nejen někde na parkovišti u bazaru, ale na normální silnici. Vyzkoušíte si, jak se vám auto řídí, jaký je z něj výhled i jaký má tah a podobně. Dobrý obchodník by vám měl takovou jízdu umožnit.

4. Chtějte co nejvíce informací a nebojte se zeptat

Historie ojetého auta může být velká a někdy i rozhodující. Nebojte se ptát i na detaily. Třeba kdo byl jeho posledním vlastníkem, jak často auto používal, zda bylo garážované, zda bylo bourané a podobně. Kvalitní autobazary by měly být na takové zvídavé dotazy dobře připraveny a neměly by při odpovědích uhýbat. Jakmile uvidíte náznak nerozhodnosti a pokusu o převedení tématu jinam, koupi si raději rozmyslete.

5. Nechte si sepsat dobrou smlouvu

Smlouva o koupi vozidla je další věcí, na kterou je třeba se důkladně zaměřit. Její součástí by měla být i záruka, aby se vám nestalo, že hned po koupi zjistíte závažnou závadu, o níž nebyla řeč a nebudete mít šanci auto vrátit a dostat zpět své peníze. Nechte si poslat návrh smlouvy a nebojte se ji prokonzultovat s právníkem.